چطور آکواریوم بسازیم؟

آکواریوم داشتن باعث ایجاد یک حس طبیعی در محیط منزل می شود.

بعد از یک روز شلوغ و خسته کننده نگاه به یک طبیعت زیبا باعث خروج خستگی فکری و آرامش شما می شود.

توصیه می کنم اگر جزو افرادی هستید که می توانید حداقل روزی ۱۰ دقیقه وقت آزاد داشته باشید یک آکواریوم بگیرید.

خوب یادم هست که یکی از بهترین دوستانم به دیدار یکی از اقوام خود رفته بود. می گفت ایشان آنقدر به آکواریوم علاقه داشت که در تمامی محیط منزل آن را قرارداده بود.

یکی در پذیرایی یکی در اتاق خواب یکی در آشپزخانه و یکی هم در سرویس بهداشتی! البته مورد آخر کمی عجیب بود البته به قول دوستان اتاق فکر هم هست!

آکواریوم در دستشویی

آکواریوم در اتاق

آکواریوم چیست و انواع آن کدام است؟

در واقع آکواریوم محیط مینیاتوری از جهان بزرگ خداوند است که ما با الهام از خالق یکتا سعی در ایجاد محیطی مانند آن در منزل یا محیط کار داریم. همین جا این نکته را ذکر کنم که در واقع اگر تمام تلاش خود را هم بکنید هیچکس نمی تواند محیط بیرون را عیناً شبیه سازی کند محیط بیرون و طبیعت ساخت پروردگار است که اگر با دقت به آن نگریسته شود پی به بسیاری از راز ها خواهیم برد. اکوسیستم طبیعت آنقدر پیچیده است که هنوز نمی توان بسیاری از جزئیات آن را دریافت. اما انواع آکواریوم:

  • آکواریوم آب شیرین( در این مقاله به آن خواهیم پرداخت)
  • آکواریوم آب شور
  • آکواریوم گیاهی (با ماهی یا بدون ماهی)
  •  

مرحله اول خرید و نصب تانک آکواریوم

انتخاب تانک:

کمی آینده نگر بودن باعث می شود در آینده ماهیان خوب و شادابی داشته باشید. شما در ابتدا باید کمی در مورد ماهی مورد نظرتان تحقیق کنید و سپس تانکی که با آن ماهی سازگار باشد را انتخاب کنید. بزرگی تانک انتخابی شما آنقدر باید باشد که آب به اندازه کافی برای انواع و تعداد ماهیان داشته باشد. ماهیان مختلف احتیاج به فضا های متفاوت دارند و ضایعات و فضولات متفاوتی ایجاد می کنند. به طور کل ماهیان بزرگ ضایعات بیشتر و درنتیجه آب بیشتری نیاز دارند. همچنین به یاد داشته باشید گیاهان و دکور هم فضا می خواهند.

  • محاسبات متفاوتی وجود دارند که به شما کمک می کنند که چه ماهی مناسب تانک و احتیاجات شما می باشد.
  • یک تانک ۵۵ گالونی(۲۰۸ لیتری)، یک سایز استاندار هست که به شما اجازه می دهد انواع مختلف ماهی را داشته باشید.البته به عنوان یک مبتدی شما تانک بزرگتر نمی خواهید.
  • برای شروع می توانید یک تانک ۲۰ یا ۲۵ گالونی(۷۵ یا ۹۶ لیتری ) داشته باشید که مناسب ماهی های مانند گوپی، مولی، پلاتی، تترا است.
  • توصیه می شود که برای شروع تانک کوچکتر از ۱۰ گالون(۲۰ لیتری) انتخاب نکنید، زیرا به عنوان یک قاعده شاید تعجب کنید اما تانک کوچکتر حفط کیفیت آب آن نگهداری سختتری دارد.

آکواریوم ها انواع مختلفی دارند، بعضی بصورت مستطیل بعضی بصورت استوانه ای بعضی بصورن محدب و … شما یک مدل که به اندازه اتاق مورد نظر شما باشد را انتخاب کنید.

نکات مهم:

هیچوقت برای تانک بی کیفیت هزینه نکنید! همیشه یک تانک آکواریوم با جنس خوب و همینطور قطر شیشه مناسب انتخاب کنید. تانک های آماده که ساخت شرکت ها هستند در اکثر موارد داخل خودشان پمپ و بخاری دارند. این مدل ها اگر با کیفیت خوب باشند قابل قبول هستند. مدل هایی را شرکت ماهیران ارائه کرده که در نوع خود خوب هستند.

ابتدا باید تعیین کنید چه نوع ماهی برای نگهداری می خواهید داشته باشید این مورد در انتخاب تانک شما تاثیر دارد. ماهیان گوشتخوار مانند اسکار سرعت رشد بالایی دارند و وقتی بزرگ می شوند نیاز به فضای کافی برای زندگی خواهند داشت لذا آینده نگر باشید. در ضمن این ماهیان به خاطر هوش بالاتر و جنب و جوش بیشتر به بعضی وسایل ممکن است آسیب وارد کنند. باید وسایل را طوری انتخاب کنید که حتما با این گونه ماهیان سازگار باشد.

از طرفی ماهیان گیاه خوار طبع آرامی دارند و نکته مهم که بعضی از ماهیان با گیاهان آبی سازگاری نداشته بعضاً آنها را نوش جان می کنند و یا مانند اسکار از ریشه در می آورند.

فرض ما این هست که شما ماهی گیاه خوار دارید مانند گوپی مولی و یا سوارتیل این دست ماهیان تقریبا با هم سازگاری کامل دارند اما بعضی از آنها گیاهان را می خورند لذا شما اگر در ابتدای کار هستید فعلا به سمت گیاه نروید. 

آکواریوم گیاهی یکی از زیباترین و البته بعضاً سخترین نوع آکواریوم ها هستند که بحث آنها در این مقاله فعلی نمی گنجد.

مرحله دوم خرید و نصب سایر وسایل آکواریوم

در ابتدای امر بعد از خرید یک آکواریوم با کیفیت، نیاز به خرید وسایل مورد نیاز دارید.

از جمله بخاری، شن یا کود کف، تور زنده گیر، پمپ تسویه و … دارید. برای ادامه اینجا کلیک کنید.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + = 11